Kurucumuz Hakkında

Kurucumuz Hakkında


Ahmet Şefik Öngün

1952 Ankara doğumlu olan Ahmet Şefik Öngün, TED Ankara Koleji’nden mezun olduktan sonra Lisans ve Yüksek Lisans eğitimini Birleşik Krallık’ta Wales Üniversitesi’nin Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümünde tamamladı.

Birleşik Krallık’ta mesleki sorumlulukta belli bir sürede başarıyla ispatlamış olan elektronik mühendislerine verilen CHARTERED ENGINEER statüsünü kazanmıştır.  

İş hayatında 48 senelik deneyime sahip olan Öngün, kariyerine 1974 - 1992 yılları arasında, GANMOUNT Group of Companies’de (Londra) Ortak Direktör görevi ile başladı. İngiltere’de yaşadığı yıllarda, Türkiye’nin önde gelen Bilgi ve İletişim firması olan Gantek Teknoloji’nin 1983 yılında kuruculuğunu gerçekleştirmiş ve 1992 yılından bu yana Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmektedir.

Bilişim sektöründe, 39 senelik deneyime sahip olan Öngün, gerek Türkiye gerekse Orta Asya Cumhuriyetlerinde fark yaratan ve komplike pekçok projeye ve ilke liderlik etmiş yetkin bir elektronik mühendisi, kanaat önderi ve takım lideridir.

Kurmuş olduğu GANTEK AKADEMİ ile de , güncel kurumsal uygulamaları ( Linux, açık kaynak kodlu yazılımlar,vs ) , yeni univeriste bitirmiş gençlere ve kurumsal yapıdaki çalışan bilişimcilere tanıtılması ve aktarılması konsunda çalışmaktadır.

Çalışmaları sırasında 5.000’den fazla bilişim sektörü profesyonelinin eğitilmesine ve tecrübe kazanmasına öncülük etmiştir.

Öngün ayrıca ortaklarıyla beraber telekomünikasyon sektöründe yazılım geliştirmek amacıyla KRON Şirketini kurarak, kısa sürede başarıya ulaşmasını ve Borsa İstanbul’da halka açılmasını sağlamıştır.

Bilişim sektörüne yaptığı katkıları GANTEK ve KRON ile sınırlı olmayan Öngün, ayrıca sektörün önce gelen iki sivil toplum kurumu olan TÜBİSAD Bilişim Sanayicileri Derneği ve Türkiye Bilişim Vakfı’nın Yönetim Kurulu Üyesidir.

Öngün ayrıca Cook Adaları Türkiye Fahri Başkonsolosu ve TED İstanbul Koleji Mütevelli Heyeti üyesidir.

Öngün hobisi otomobil tutkusu sebebiyle çeşitli Türkiye Klasik Otomobil Kulübü ile Porsche Club İstanbul’un Kurucu Başkanı olup “2008 ve 2009 Türkiye Ralli Klasik (Historing Sporting) Kategorisi Türkiye Şampiyonluğu” unvanları ile Dünya’nın en önemli yarışlarından biri olarak bilinen “2010 Pekin-Paris Rallisi İkincisi” unvanını elinde bulunduran uluslararası bir yarışçıdır. Hobisini gönül verdiği eğitim konusuna desteğe dönüştüren Öngün, bugüne kadar yüzlerde gencin üniversite eğitimine burs sağlamıştır.

Öngün evli ve 3 çocuk babasıdır.