KALİTE POLİTİKASI

KALİTE POLİTİKASI

Firmamız üst yönetimi tarafından, çalışmalara yön vermesi, tüm çalışanların aynı bakış açısı ile hizmet vermesini sağlamak ve kurum kültürü sağlamak amacıyla KALİTE POLİTİKASI oluşturulmuştur. Politikamız aşağıdaki gibi ifade edilmiştir;

Gantek Teknoloji’nin amacı, hızla gelişen, kendini sürekli yenileyen bilişim sektörünün öncü kuruluşlarından biri olmaktır.

Kurumun temel karakteri, sektördeki değişim ve gelişimin takip edilebilmesini sağlayan dinamizmdir. Bu sayede teknolojideki gelişmeler ve müşterilerin ihtiyaçlarına daha etkin çözüm sunabilme şansı rakiplerden daha önce farkedilir. 

Çözümler müşteri ile yakın işbirliği sağlanarak tanıtılır ve hayata geçirilir.

Bu hedef doğrultusunda Gantek Teknoloji çalışanları, müşterisi ile kendisi arasında  ihtiyaçların, bilginin ve çözümlerin gidip geldiği bir köprü kurar.

Gantek Teknoloji sadece çalışanlarını değil müşterilerini de yeni teknolojiyi anlayabilmeleri, ileriye dönük teknolojik alt yapı harcamalarını planlayabilmeleri için eğitir. 

Çalışanlarımız müşterimizin isteklerine en uygun çözümü en uygun fiyatla tasarlar ve tanıtır.  Bu süreçte anahtar noktalardan birisi de,  çalışanların müşteriler hakkında ve pazarın yapısı hakkında sürekli güncellenen bilgiye sahip olma gerekliliğidir. Bu nedenle Gantek Teknoloji, müşterileri için  yerinde hizmete dek varan bir iletişim ve destek anlayışı benimsemiştir.

Sürekli gelişimi ve politikamızın devamlılığını sağlamak için her yıl yeni hedefler belirleriz. Bu hedefleri gözönüne alarak politikamızı destekleyen bir kalite yönetim sistemi oluşturur ve bunun her düzeyde anlaşılmasını, uygulanmasını ve geliştirilmesini sağlarız.

Rekabetin kıyasıya yaşandığı bilişim sektöründe, müşteri memnuniyetini kurulan iletişimin her aşamasında satış öncesinde ve sonrasında sağlamak, yeni trendleri izleyerek özgün çözümler üretmek kadar etkili bir pazarlama aracıdır. Bu sebeple Gantek Teknoloji müşterilerinin talep/öneri/şikayet ihtiyaçları için 24 saat kesintisiz hizmet sunar.